Principală Știri Economic

Acceptarea plăților fără numerar, obligatorie din 1 iulie pentru unii agenți economici

08/06/2026 Economic

Acceptarea plăților fără numerar devine obligatorie din 1 iulie pentru unii agenți economici. Noua regulă vizează antreprenorii care, în anul calendaristic precedent, au înregistrat în anumite subdiviziuni fizice venituri mai mari de 500 de mii de lei din vânzări cu ridicata, cu amănuntul și/sau din prestarea serviciilor, prin intermediul echipamentelor de casă și de control, informează MOLDPRES.



Astfel, în subdiviziunile respective, agenții economici trebuie să ofere posibilitatea achitării fără numerar prin intermediul prestatorilor de servicii de plată licențiați de Banca Națională a Moldovei.

Potrivit Serviciului Fiscal de Stat (SFS), prevederile nu se aplică subdiviziunilor în care plățile au fost efectuate exclusiv fără numerar, cu excepția celor efectuate de băncile comerciale; subdiviziunilor amplasate în sate/comune, cu excepția celor aflate în componența municipiilor și orașelor; asociațiilor de economii și împrumut și organizațiilor de creditare nebancară.

Agenții economici care nu vor respecta noile reguli, riscă amendă de la 4 000 la 6 000 de lei pentru fiecare caz. Controlul și aplicarea sancțiunilor se efectuează de către Serviciul Fiscal de Stat.

sursa: Moldpres

0:00 / 0:00



Articole similare

Ultimele actualități

ABONEAZĂ-TE
PENTRU NOUTAȚI
CONTACTE

Despre serviciul ”POȘTA PRIMARULUI”

”Poșta Primarului” este o sursă de informații bogate în noutăți și date, furnizate la momentul oportun, într-un format inteligibil. Scopul constituirii acestei pagini este de a contribui la productivitate la locul de muncă al angajaților instituțiilor publice de nivelul I, în vederea asigurării unei activitați mai eficiente.

Abonează-te la NOUTĂȚI

Solicită transmiterea conținuturilor noi publicate pe portal prin e-mail!

×