Principală Știri Oficial

Președinta Maia Sandu, de Ziua Suveranității: ,,Avem obligația să păstrăm și să apărăm suveranitatea, independența și pacea Republicii Moldova”

23/06/2026 Oficial

De Ziua Suveranității, marcată la 23 iunie, Președinta Maia Sandu a subliniat importanța momentului istoric din 1990, când Republica Moldova a făcut un pas decisiv spre independență și dreptul de a-și decide singură viitorul.



Șefa statului a menționat că drumul european al Republicii Moldova își are rădăcinile în curajul și aspirațiile generației care, la 23 iunie 1990, a adoptat Declarația de Suveranitate și a ales desprinderea de regimul sovietic. Potrivit Președintei, eforturile și sacrificiile de atunci au făcut posibil parcursul actual al țării spre integrarea europeană și consolidarea democrației.

„Acum 36 de ani, moldovenii au luptat pentru suveranitate și pentru dreptul de a-și decide soarta singuri. Peste 36 de ani, Moldova își construiește soarta cu adevărat ”, a declarat Președinta Maia Sandu.

În contextul provocărilor de securitate din regiune, șefa statului a atras atenția asupra faptului că suveranitatea și independența trebuie apărate permanent. Președinta a condamnat agresiunea Rusiei împotriva Ucrainei și tentativele Kremlinului de a distruge prin război dreptul unui stat suveran de a-și decide propriul destin.

,,Avem obligația să păstrăm și să apărăm suveranitatea, independența și pacea Republicii Moldova”, a subliniat șefa statului.

sursa: Moldpres

0:00 / 0:00



Articole similare

Ultimele actualități

ABONEAZĂ-TE
PENTRU NOUTAȚI
CONTACTE

Despre serviciul ”POȘTA PRIMARULUI”

”Poșta Primarului” este o sursă de informații bogate în noutăți și date, furnizate la momentul oportun, într-un format inteligibil. Scopul constituirii acestei pagini este de a contribui la productivitate la locul de muncă al angajaților instituțiilor publice de nivelul I, în vederea asigurării unei activitați mai eficiente.

Abonează-te la NOUTĂȚI

Solicită transmiterea conținuturilor noi publicate pe portal prin e-mail!

×