Modificările la legea salarizării în sectorul bugetar vor intra în vigoare în toamna anului curent. Acestea vor permite creșteri salariale de 10-30 la sută pentru mai multe categorii de angajați. Precizările au fost făcute de ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță, transmite MOLDPRES.
„Am făcut anunțul privind actualizarea legii salarizării în sistemul public. Este o lege mult așteptată la care s-a lucrat mai mult timp. Ne dorim să o avem în vigoare deja din toamnă, de la 1 septembrie, astfel încât din octombrie deja ele să poată fi resimțite”, a afirmat Andrian Gavriliță, la emisiunea „Pe față” de la postul public de televiziune „Moldova 1”.
Potrivit ministrului, salariile angajaților din sectorul bugetar vor crește cu 10-30 la sută.
„Este vorba de majorări salariale în mare parte cuprinse între 10 și 30 % pentru diferite categorii, în funcție de cât de corect au fost ajustate ele în trecut. Sistemul educațional este unul din principalii beneficiari al acestei reforme. Cred că în medie vorbim de creșteri de circa 15%. Majoritatea sectoarelor au majorări”, a punctat șeful de la Finanțe.
Andrian Gavriliță a punctat că majorările nu vor viza domeniile în care în ultimii ani salariile au crescut.
„Nu vor fi majorări doar acolo unde ele au fost aplicate mult mai mult în anii recenți. La miniștri cu siguranță nu va crește, pentru că s-a făcut acea muncă în anii precedenți de a ridica salariile miniștrilor, s-a considerat o remunerare mai decentă. Există și alte funcții care nu vom avea majorări de salarii, în special unde s-au făcut majorări semnificative anterior. Cel mai mult vor avea de câștigat domeniul educației, persoanele din domeniul tehnic și muncitorii. Cam aceleași majorări între 10 și 20% vor fi în sănătate, în ordine publică. Deci vorbim de categoriile mari. Pentru toate vor fi majorări medii de peste 10%”, a explicat ministrul Gavriliță.
La sfârșitul săptămânii trecute, Ministerul Finanțelor a prezentat reforma sistemului de salarizare în sectorul bugetar, care prevede crearea unui sistem bazat pe echitate, predictibilitate și performanță. Autoritățile au dat asigurări că reforma va aduce creșteri salariale pentru majoritatea angajaților din sectorul bugetar. Calculele arată că de majorări vor beneficia circa 170 de mii de angajați din domenii precum educație, sănătate, cultură, sport și administrație publică locală.

sursa: Moldpres
Comentarii