Platforma Agendei de Conectivitate a Uniunii Europene și primul dialog regional privind coridoarele de transport Europa-Asia au fost lansate astăzi la Bruxelles. Inițiativa are ca obiectiv consolidarea conexiunilor în domeniul transporturilor, comerțului, energiei și digitalizării de-a lungul Coridorului Transcaspic, care leagă Europa de Asia Centrală prin Caucazul de Sud, iar Republica Moldova își consolidează rolul de hub logistic regional în acest context, prin noi proiecte de infrastructură susținute de UE, transmite MOLDPRES.
Lansarea Platformei a fost anunțată de comisarul european pentru extindere, Marta Kos. Republica Moldova a fost reprezentată la eveniment de viceprim-ministrul Vladimir Bolea, ministru al Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, care a participat la discuții privind consolidarea conectivității și integrarea rețelelor de transport la nivel regional.
În cadrul panelului „Perspectivele viitoare ale Coridorul de Transport Transcaspic în regiunea Mării Negre și a Caucazului de Sud”, discuțiile au vizat orizontul anului 2030 și condițiile necesare pentru ca aceste coridoare să devină mai rapide, mai coerente și mai integrate.
În acest context, viceprim-ministrul Vladimir Bolea a subliniat direcția Republicii Moldova de consolidare a conectivității cu Uniunea Europeană și cu spațiul extins al Mării Negre, prin liberalizarea transportului și dezvoltarea principalelor rute de conectare pe toate modurile de transport. Acestea includ dezvoltarea unei căi ferate electrificate, a unei autostrăzi și a unei centuri de ocolire, valorificarea la capacitate maximă a infrastructurii portuare și crearea unor huburi logistice pentru preluarea mărfurilor.
La fel, discuțiile au vizat cooperarea dintre Republica Moldova și Ucraina în contextul integrării în rețeaua transeuropeană de transport (TEN-T), precum și asupra progreselor și blocajelor care influențează funcționarea coridoarelor regionale.
Viceprim-ministrul Vladimir Bolea a făcut referire la proiectele aflate în derulare, inclusiv modernizarea punctelor de trecere a frontierei și studiile pentru conexiuni strategice precum Ungheni-Chișinău-Odesa, cu impact direct asupra timpilor de transport și a capacității logistice. A fost reafirmată, totodată, direcția Republicii Moldova de a-și consolida rolul de hub logistic regional între Uniunea Europeană, Ucraina și regiunea extinsă a Caucazului și Asiei Centrale.
La finalul reuniunii, Republica Moldova, Comisia Europeană și Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare au semnat o Declarație de intenție prin care Uniunea Europeană își exprimă disponibilitatea de a sprijini modernizarea coridoarelor rutiere de importanță strategică, parte a rețelei transeuropene de transport (TEN-T), și reformarea sectorului drumurilor.
Proiectul va sprijini în mod specific elaborarea unui Masterplan pentru sectorul drumurilor, inclusiv a unei Strategii de finanțare a drumurilor, implementarea unui Contract multianual care să asigure stabilitatea finanțării pe termen lung a Administrației Naționale a Drumurilor, pregătirea unui Plan de acțiuni privind guvernanța corporativă și acordarea unui sprijin mai amplu pentru implementarea Strategiei de e-mobilitate.
În același timp, Republica Moldova, Comisia Europeană și Banca Europeană de Investiții au consemnat lansarea etapei de pregătire pentru studiul de fezabilitate privind dezvoltarea unei căi ferate electrificate cu ecartament european pe traseul Ungheni–Chișinău. În acest sens a fost discutată posibilitatea acordării unui sprijin consultativ prin Facilitatea EPIC, instrument al Uniunii Europene creat pentru sprijinirea proiectelor de infrastructură care contribuie la consolidarea conectivității regionale.

sursa: Moldpres
Comentarii