Vicepremierul Vladimir Bolea, ministrul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, a semnat la Bruxelles o Declarație de intenție privind modernizarea coridoarelor rutiere strategice și reformarea sectorului drumurilor din Republica Moldova, în contextul accelerării procesului de integrare în rețeaua europeană de transport. Anunțul a fost făcut de oficial în cadrul unei emisiuni la postul public Moldova 1, comunică MOLDPRES.
Oficialul a menționat că la Bruxelles a fost făcut un nou pas pentru conectarea Republicii Moldova la infrastructura europeană de transport.
„Împreună cu partenerii europeni am lansat etapa de pregătire a studiului de fezabilitate pentru dezvoltarea căii ferate electrificate cu ecartament european pe traseul Ungheni–Chișinău și am semnat, alături de Comisia Europeană și BERD, o Declarație de intenție pentru modernizarea coridoarelor rutiere strategice și reformarea sectorului drumurilor.”
Potrivit sursei citate, aceste proiecte înseamnă mai mult decât infrastructură. Înseamnă integrarea Republicii Moldova în rețelele europene de transport, investiții, dezvoltare economică și noi oportunități pentru oameni și afaceri. Obiectivul nostru rămâne același: o Moldovă conectată, competitivă și prezentă pe marile coridoare comerciale europene.
Ministrul a precizat la postul public de televiziune că în aproximativ 18 luni ar trebui să fie finalizat studiul, ceea ce înseamnă că în anul viitor pot începe licitațiile, iar în 2028 ar putea începe execuția lucrărilor.
„Este vorba, în special, despre tronsonul Ungheni–Chișinău, până la gara din Chișinău, iar ulterior până la Revaca–Aeroport. Acest segment va fi construit cu ecartament european și va fi complet electrificat.”
Conform sursei citate, pe această linie, obiectivul este ca transportul să fie rapid, sigur și adaptat standardelor europene.
Linia Ungheni–Chișinău, prelungită până în fața Aeroportului Internațional „Eugen Doga”, va fi prima cale ferată electrificată și pe ecartament european construită în țară.

sursa: Moldpres
Comentarii